الکترود جوشکاری چیست؟


در بسیاری از روشهای جوشکاری با حرارت مستقیم نمی‌توان دو قطعه را به هم متصل نمود و به همین جهت از مفتولی استفاده می شود که با ذوب شدن آن مفتول بتوان فضای بین دو قطعه را پر نموده و باعث اتصال آنها به یکدیگر شوند که به آن الکترود جوشکاری یا سیم جوش می گویند.

می‌توان گفت که این مفتول فلزی به نوعی نقش چسب را در اتصالات جوشکاری بازی می‌کند و در برخی موارد جوشکاری بدون استفاده از الکترود جوشکاری غیر ممکن می گردد.

تعریف الکترود جوشکاری چیست؟

الکترود جوشکاری مفتول فلزی یا گرافیکی است که اطراف آن را پوششی به نام فلاکس احاطه کرده و جریان برق از آن عبور می‌کند.

الکترود جوشکاری یا سیم جوش عبارت است از ماده ای رسانا که از یک طرف به قسمت فلزی و از قسمت دیگر به قسمت غیر فلزی متصل می‌گردد.  کار اصلی این قطعه برقراری ارتباط بین دو شی رسانا و نارسانا است.

الکترود جوشکاری یا سیم جوش به عبارت دیگر سیم فلزی است که به کمک آن می توان مراحل جوش را انجام داد.  جنس الکترود به تجهیزاتی که در جوشکاری استفاده می شود ارتباط مستقیم دارد. کاربرد الکترود های جوشکاری پر کردن فضای خالی بین دو سطح برای مستحکم شدن و به صورت دائمی می باشد.

انواع الکترودهای جوشکاری:

بر اساس ویژگی های مختلف، الکترودهای جوشکاری در انواع گوناگون تولید می گردد.

  • الکترود جوشکاری بر اساس نوع پوشش فلاس
  • الکترود جوشکاری بر اساس ساخت
  • الکترود جوشکاری بر اساس جنس مفتول
  • الکترود جوشکاری بر اساس ضخامت پوششی

انواع الکترودهای جوشکاری از لحاظ پوشش آن

۱_الکترود جوشکاری پوشش قلیایی:

این الکترودها دارای پوشش قلیایی هستند و در جهت قطبیت  DC+ مورد استفاده قرار می‌گیرند و با این هدف طراحی شده‌اند.  از این دسته الکترود ها معمولاً در تمامی حالات جوشکاری استفاده می‌‌شود و از پرکاربردترین الکترودها هستند.

۲_الکترود رتیلی:

پوشش این الکترودها از نوع رتیلی است و برای هر دو نوع قطبیت AC,DC مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که نوع جوشکاری به صورت مستقیم و سربالا و حتی مایل است از این نوع الکترود ها استفاده می شود از این رو کاربرد متنوع و زیادی در جوشکاری دارند.  یکی از خواص مهم در این الکترودها توانایی تحمل گرمای زیاد بوده و با استفاده از این الکترود می‌توان قوسی پایدار ایجاد کرد.

_الکترود جوشکاری رتیلی با پودر آهن:

این الکترودها به نام الکترود اکسید سیلیس نیز شناخته می شوند و همانند الکترود های رتیلی استفاده بسیاری در جوشکاری دارند.

۴_الکترود با پوشش سلولزی:

این دسته از الکترودها دارای پوشش سلولزی هستند سطح این دسته از الکترودها به دلیل پوشش آن اصولاً خشن است و از آنجایی که آنها نمگیر هستند امکان فاسد شدن ماده سلولز به کار رفته در ترکیب آنها بسیار زیاد است. یکی دیگر از ویژگی‌های این الکترودها خشک شدن آنها به دلیل پوشش سلولزی روی آنها است. اما در کنار وجود این معایب خواص مکانیکی و نفوذ پذیری عالی دارد و برای جوشکاری های سرازیر استفاده می‌شود.

۵_الکترود با پوشش اسیدی:

در پوشش این الکترودها منگنز و سیلیکات آهن مهمترین مواد هستند. از این الکترودها برای رفع عیب های موجود در ریخته گری می توان استفاده نمود.

انواع الکترود جوشکاری از نظر ساخت

الکترود انجماد سریع:

الکترودهای جوشکاری  انجماد سریع دارای سه خصلت هستند و ضمن ایجاد قوس قوی، سرباره بسیار کمی در جوشکاری تولید می‌کنند و امکان استفاده در تمام موقعیت های جوشکاری را نیز دارند.

الکترود های انجماد پرشده:

الکترود جوشکاری انجماد پر شده دارای فلاکسی سنگین و ضمن توانایی خارج کردن سرباره، امکان ایجاد دانه هایی با ترکیب یکنواخت را نیز دارد.

الکترود چسبان سریع:

این الکترود های جوشکاری چسبنده سریع، دارای پوشش های فلاکسی بسیار سنگین بر روی سیم و نرخ رسوب گذاری بسیار سریع هستند.

الکترود کم هیدروژن:

در الکترودهای کم هیدروژن فلاکسی دارای مقادیر بسیار کمی از هیدروژن است و از آن برای فولادهای پرکربن استفاده می گردد.

 

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *