باتوجه به تغییراتی که در سالهای اخیر برای استفاده از لوله های خطوط انتقال نفت و گاز پیش آمده، لوله هایی که قطورتر و تحمل فشار بالاتری دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. همانطور که میدانید در صنعت خطوط نفت و گاز، مهمترین مساله ای که مورد توجه قرار میگیرد این است که در کوتاه ترین زمان بتوان بیشترین حجم را منتقل کرد. برای دستیابی به این مهم میبایست فولاد خط لوله دارای استحکام و تافنس بالایی باشد. حال در این مقاله به معرفی لوله های Api میپردازیم.

 

فولادهای api چیست؟

لوله های api همان فولاد از جنس کربن – منگنز هستند که به آن عناصر میکرو آلیاژی میافزایند تا دارای استحکام بیشتری شوند. این فولادها اصولا در کشتی سازی وخطوط انتقال نفت و گاز مورد استفاده قرار میگیرد. برند لوله درزدار API سپاهان نیز یکی از بهترین گزینه هاست. برای اطمینان بیشتر به فولادهای api باید بگوییم که مشخصات این لوله ها توسط انستیتو نفت آمریکا استاندارد سازی شده است.

ویژگی های لوله Api :

یکی از ویژگی های اساسی که لوله های گازی باید دارا باشند انتقال دادن حجم زیادی از گاز می باشد. همچنین برخورداری از قدرت و استحکام بالا از دیگر ویژگی هایی است که لوله های گاز باید داشته باشند. انجمن نفت و گاز آمریکا استانداردهایی را تعریف نموده است تا این ویژگی ها در تمام خطوط تولید لوله های API رعایت گردد.

 • مقاومت تسلیم بالا
 • ازدیاد طول نسبی بالا
 • چقرمگی بالا
 • دمای انتقال شکست نرم به شکست ترد پایین
 • انواع لوله api در بازار

  این لوله ها به دو شکل درزدار( لوله های توکار) و بدون درز تولید میشوند که هر یک برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ها قبل از اجرا از نظر قدرت تحمل فشار، مقاومت شیمیایی و …. مورد آزمایش قرار گرفته و سپس تولید انبوه میشود. برند لوله درزدار API سپنتا نیز انتخابی مطمئن است.

  لوله درزدار: این لوله ها عموما برای انتقال نفت و گاز در خطوط طولانی مورد استفاده قرار میگیرند. توانایی انتقال نفت و گاز و میزان استحکام آنها را مورد آزمایش قرار داده و بررسی میشود. آن چیزی که در این لوله ها مورد توجه قرار میگیرد، جوشکاری و جوش پذیری است.

  لوله بدون درز: این لوله ها بصورت یکپارچه ساخته شده و درز جوش روی آنها وجود ندارد. همین موضوع سبب میشود که مقاومت بالاتری داشته باشند. مواد اولیه در ساخت لوله های بدون درز متفاوت از لوله های درزدار است و کمک میکند که کیفیت و مقاومت بالاتری داشته باشند. روی این لوله ها نمیتوان هیچ جوشکاری انجام داد و اگر فشار بیشتری به آنها وارد شود، آسیب نمیزند.

  این لوله ها با قطر کمتری ساخته شده و هزینه ها را با این کار کمتر میکند. قیمت لوله بی درز api از لوله های درزدار بیشتر است اما قیمت آنها باتوجه به نوسانات بازار بصورت مشخصا دقیق نیست.

 • فولاد خط لوله چه کاربردی دارد؟

  این فولاد همانطور که گفتیم استحکام بالایی داشته و در جایی که نیاز به انتقال حجم زیاد در زمان کم وجود دارد، مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ها معمولا بصورت جوشکاری شده یا بدون درز در اندازه ای بین سه میلی متر تا صد و چهل و دو متر تولید میگردند که بیشتر برای انتقال نفت و گاز خریداری میشوند. حال اگر فولاد خط لوله از نوع api باشد، با مشخصات L5 و CSA تولید میگردد. جوشکاری لوله های API به این شکل است که ابتدا ورق استوانه مانند شده و درز طولی آن با جوشکاری ( جوشکاری مقاومت الکتریکی، جوشکاری پیوسته، جوشکاری ذوبی و یا جوشکاری قوسی زیر پودری ) جوش داده میشود.

  در هنگام خرید فولاد لوله Api به این موارد توجه کنید:

  همانطور که میدانید باتوجه به شرایط اقتصادی در جامعه برخی از تولید کنندگان فولادهای خط لوله کمتر از عناصر آلیاژی استفاده میکنند و این موضوع میتواند از استحکام لوله api بکاهد. پس در هنگام خرید لوله Api دقت کنید که استحکام تسلیم، استحکام نهایی، استحکام شکست و میزان انعطاف پذیری لوله api مناسب باشد. بهترست بدانید هرچه درجه فولاد بالاتر رود سختی فولاد، استحکام تسلیم، استحکام کششی بالاتر بوده و انعطاف  پذیری و استحکام شکست کاهش میبابد.

 •  مزایای استفاده از لوله Api چیست؟

  باتوجه به شرایط اقتصادی در جامعه ، استفاده از لوله api بسیار مقرون بصرفه است. چراکه  هزینه ی کمتری در مقابل سایر انواع لوله دارد. همچنین این لوله ها مقاومت بیشتری به پیشرفت ترک در خط لوله دارند که نکته حائز اهمیتی است. از دیگر مزایای استفاده از لوله api میتوان به این اشاره کرد که قابلیت استفاده در سیستم های ترش را دارا میباشند.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *