شیر فلکه برنجی

شیر فلکه برنجی

شیر فلکه برنجی

استاندارد شیر فلکه کشویی برنجی

استاندارد شیر فلکه کشویی برنجی تولید داخل مطابق استاندارد ملی شیرآلات ساختمان یعنی ISIRI 3664 و استاندارد دنده های آن مطابق استاندارد اتصالات دنده ای فشار قوی EN ISO 228 است.

کاربرد شیر کشویی برنجی

شیر کشویی برنجی معمولا به منظور قطع و وصل جریان استفاده می شود و می توان به عنوان کنترل کننده جریان نیز به کار رود.

سایز شیر کشویی برنجی

شیر کشویی برنجی از سایز ۱/۴ اینچ الی ۶ اینچ تولید می شود و برای سایزهای بزرگ کاربردی ندارد.

تولید کنندگان شیر کشویی برنجی

شرکت کیتز(KITS)، شرکت سیم ایتالیا(CIM) ، شرکت سام، شرکت امین شیر، شرکت سامین و شرکت کیز ایران از تولید کنندگان شیر کشویی برنجی هستند که پرشین پایپ با آنها همکاری می نماید.

شیرآلات از پرمصرف ترین اقلام مورد استفاده در موتورخانه ها می باشند و وظایفی از جمله قطع و وصل جریان ، تنظیم جریان و … دارند.

شیرآلات با توجه به جنس بدنه ، نوع اتصال و کاربری به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند .

با استفاده درست و به جا از شیرآلات میتوان عمر سیستم پایپینگ و موتورخانه خود را بالا برد، در صورت استفاده نادرست و نابجا از شیرآلات نمیتوان بهره وری لازم را از این اقلام برد .

تقسیم بندی شیرآلات بر اساس جنس بدنه

شیرآلات صنعتی با توجه به آلیاژ ساخت و مواد به کار رفته در ساخت آنها به صورت زیر دسته بندی می شوند :

۱- شیرآلات چدنی

۲- شیرآلات برنجی

۳- شیرآلات فولادی

۴- شیرآلات استنلس استیل

بیشترین کاربرد سیستم های پایپینگ موتورخانه مجتمع و ساختمان ها به شیرآلات برنجی  و چدنی اختصاص می یابد و شیرآلات فولادی و استیل بیشتر مصارف صنعتی و دارویی دارند.

به عنوان مثال در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عموما از شیرآلات فولادی و در صنایع بهداشتی و دارو سازی بیشتر از شیرآلات استیل استفاده می شود.

نوع اتصال شیرآلات چدنی به صورت فلنجدار می باشد و برای اتصال هرکدام از این شیرآلات صنعتی نیاز به دو عدد فلنج جوشی می باشد .

شیرآلات برنجی از دیگر پرمصرف ترین شیرآلات صنعتی مورد استفاده در سیستم موتورخانه می باشد.

اتصال شیرآلات برنجی به صورت رزوه ای بوده و اغلب شیرآلات برنجی به صورت توپیچ دندانه می شوند ، استاندارد دنده های شیرآلات برنجی به صورت NPT می باشد.