فلنج استیل

فلنج استیل

فلنج استیل

فلنج استیل چیست

انواع فلنج استیل از پرکاربرد ترین و مهم ترین تجهیزات و اتصالات مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله تاسیسات ساختمانی و لوله کشی های صنعتی هستند. فلنج استیل به دلیل راحتی در جداسازی از خطوط لوله و دیگر تجهیزات، محبوبیت و کارایی بالایی در بازار داشته باشد و یکی از پراستفاده ترین انواع فلنج هستند. برای استفاده درست و مناسب از اتصال فلنج استیل در تاسیسات و صنایع مختلف دیگر، نیازمند آشنایی با فلنج های استیل و انواع متفاوت آن ها هستیم. در این مقاله سعی بر این است که به طور مختصر به اینکه فلنج استیل چیست بپردازیم و گریزی به انواع فلنج استیل نیز بزنیم.

فلنج استیل چیست؟

فلنج استیل که در واقع انواع مختلفی داشته، از خانواده اتصالات فلنج بوده با یک ویژگی خاص که آن فولادی (استیل) بودن جنس این اتصالات است. پس ابتدا لازم است با تعریف فلنج در حالت کلی آشنا شویم چرا که فلنج استیل خانواده پرکاربردی از اتصالات فلنج است که از جنس فولاد ساخته می شود.

فلنج ها نوعی از اتصالات هستند که در انتهای هر لوله نصب و با متصل شدن به فلنج دیگر توسط پیچ و مهره باعث به وجود آمدن اتصالی قوی برای عبور سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. فلنج ها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای کاربرد خاصی ساخته شده اند و از نظر تحمل فشار نیز در چند سری کلاس تقسیم بندی می شوند.

همان طور که می دانید روش های متفاوتی به منظور اتصال لوله و اقلام آن به یکدیگر هست که از روش های معمول نیز جوشکاری است اما روش های دیگری مانند اتصالات فلنجی وجود دارد. فلنج ها همچنین فلنج استیل، به صورت قطعه ای دیسکی شکل هستند که به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند. انواع مختلف فلنج استیل برای فشارهای کم و زیاد مناسب هستند و در آن ها آب بندی به وسیله گسکت (آب بند) که در بین آن ها قرار داده می شود انجام می گیرد.

جنس فلنج ها معمولا از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و سایر مواد هست اما از این بین فلنج های فولادی (فلنج استیل) بسیار پر کاربرد بوده و موضوع اصلی این مطلب نیز هست.

به طور خلاصه فلنج استیل یا فلنج فولادی ضد زنگ، به فلنج هایی گفته می شود که از فولاد ضد زنگ(Stainless Steel) ساخته شده اند. فلنج های استیل با استانداردها و درجه های متداول مواد ASTM A182 Grade F304 / L و F316 / L با کلاس های فشاری از کلاس ۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰ تا ۲۵۰۰ در بازار موجود است.

 

ویژگی های اتصال به وسیله فلنج استیل

اتصالات انواع فلنج استیل دارای ویژگی ها و مزیت هایی هستند که برای انتخاب فلنج ها در صنایع مختلف نیاز است تا با آن ها آشنا شویم. در ادامه به برخی از ویژگی های فلنج استیل اشاره می کنیم. پیش از آن لازم به یادآوری است که مهمترین ویژگی اتصالات توسط انواع فلنج، قابلیت جداسازی آن است. دیگر ویژگی های مربوط به فلنج های استیل در زیر آمده است:

  • خصوصیات ضد زنگ بودن و مقاومت بالا از ویژگی های اصلی فلنج استیل است.
  • در اتصال به وسیله فلنج ها برای آب بندی بین سطوح و جهت جلوگیری از نشتی سیال از واشر آب بندی(گسکت) استفاده می شود.
  • فلنج های ساخته شده از آلیاژ های ضد زنگ فولاد را فلنج استیل می نامند که توسط تولیدکنندگان داخلی تولید یا با برندهای گوناگون وارد می شود.
  • انواع فلنج استیل در برابر تغییر شکل مقاومند و به طور معمول برای فشار بالا، شرایط دمای بالا یا پایین استفاده می شوند.
  • به علت ضخامت کافی اتصال فلنج استیل در مکان هایی که دما زیاد و تنش های برشی، فشاری و ارتعاشی وجود دارد از آن استفاده می شود.
  • فلنج استیل اتصال دهنده شیرآلات، لوله ها و پمپ به همدیگر است که برای آب بندی بین آن ها از واشر (گسکت) استفاده می شود.
  • مطابق استاندارد فلنج های استیل آلیاژی به کلاس های ۱۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰، ۹۰۰، ۱۵۰۰ و ۲۵۰۰ تقسیم بندی می شوند.
  • فلنج های گروه کد ANSI دارای تحمل فشار بیشتری هستند و تقسیم بندی کلاس فشاری آن ها ۱۵۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۵۰۰۰ و۷۰۰۰ است.
  • کد عملیات حرارتی انجام شده روی فلنج استیل، جنس تشکیل دهنده آن، کلاس فلنج یا مقدار فشار قابل تحمل، سایز اسمی لوله، نام شرکت سازنده و قطر سوراخ ها از جمله مواردی است که روی فلنج حک می شود.

 

ساخت و تولید فلنج استیل

در این بخش به طور مختصر با نحوه تولید فلنج های استیل آشنا می شویم و نحوه ساخت این قطعه را می آموزیم. نحوه کلی تولید یک فلنج استیل طبق تنظیمات کل قطعه روی یک خط شاخص حول محور است. مطابق اصطلاح این به معنی ساعت بودن سر و ته قطعه است. در مرحله اول ماشین کاری قطعه را داریم و بعد از ماشین کاری قطعه توسط دستگاه تراش، ماشین کاری فرز آن انجام می گیرد و با توجه به محاسبات، ماشین کاری محل قرار گیری پیچ و مهره را تراش می دهد و شکل اصلی فلنج ایجاد می شود.

با این وجود، امروزه با توجه به مدت زمان طولانی ماشین کاری برای تولید فلنج استیل، در برخی موارد نمونه اولیه را از طریق ریخته گری آماده کرده و سپس با دستگاه های CNC، فرز و تراش آنها را پرداخت می کنند.